Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Прослава празника преноса моштију Светог Николаја Мирликијског у Лозници

Прослава празника преноса моштију Светог Николаја Мирликијског у Лозници

У време цара Алексија Комнена и патријарха Николе Граматика, 1087. године буде тело свога светитеља пренето из Мира Ликијскога у град Бари, у Италији. То се десило због навале муслимана на Ликију. Светитељ се на сну јавио некоме чесном свештенику у Барију и наредио да му се мошти пренесу у тај град. У то време град Бари био је православан и под православним патријархом.

При преносу светитељских моштију догоде се многа чудеса, како од додира моштију, тако и од мира, које се изобилно точило из моштију. Још се у овај дан спомиње чудо светог Николаја над Стефаном Дечанским, краљем српским; наиме, како је светитељ Николај повратио вид слепоме краљу Стефану .

На празник преноса моштију Светог Николаја, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у Егзилу Г.Г Артемије, служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру у Лозници, којем је овај празник храмовна слава.

Ове године поред сестара манастира на челу са мати Саром, домаћин славе је био Миломир Вулићевић зет брата Милоја Стевановића, ктитора манастира у Лозници.

Владика Артемије је извршио чин освећења славских колача и благосиљања кољива, које су поред мати Саре и домаћина, спремили и многи верници који славе овај празник.

Залог славског колача за следећу годину, узео је брат Горан Јосијевић из Крушевца.

У својој беседи Епископ се осврнуо на поплаве и непогоде које су актуелне ових дана:
Ово што се нама десило браћо и сестре, како кажу медији, да се није десило у сто и више година а неки чак кажу у читавој нашој историји од хиљаду година, овако нешто нисмо доживели. Како то објаснити, како то схватити? Као једну благу опомену Божију нашем народу. Јер ова поплава природна, ова поплава од воде, само је благи симбол и знак оне поплаве која уништава душе Српскога народа. Јер од ове воде пострадало је неколико десетина људи и њихове имовине. А до духовног потопа у коме се дави наш Православни Српски народ у јереси екуменизма, која је поплавила нашу отаџбину и која осваја и даље и прети да уништи оно што су наши преци вековима стварали на духовном пољу, да та поплава јереси уништи и упропасти душе које су ради Бога створене и од Бога створене. Ово је само једна опомена Божија, јер тај духовни потоп дошао је преко народних и Црквених вођа, јер они су ти који хрле у Европу, који хрле у Ватикан, који хрле у екуменизам и који не знају да се зауставе.

Након Литургије уприличена је трпеза љубави, за коју се побринула мати Сара са овогодишњим домаћином славе.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.