Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Прослава Преподобног Ксенофонта у Мушветама

Прослава Преподобног Ксенофонта у Мушветама

У четвртак, 8. фебруара, у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама Светом Архијерејском Литургијом свечано је прослављен спомен Преподобних Ксенофонта, Марије, Јована и Аркадија. Дивни угодник Божији Преподобни Ксенофонт је небески заштитник Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског у егзилу Г.Г. Ксенофонта.

Светом Архијерејском Литургијом началствовао је Преосвећени Владика Ксенофонт уз саслужење Његовог Преосвештенства Хорепископа старорашког и лозничког Г.Г. Николаја и више свештенослужитеља епархије. Овом свештеном  литургијском сабрању присуствовало је бројно монаштво епархије и око 150 светосаваца. Неки од њих су се и сјединили са Господом Христом кроз Свето Причешће.

Чин благосиљања славског колача и кољива, које је у славу и част свог небеског заштитника Преподобног Ксенофонта принео слављеник – Владика Ксенофонт, извршио је Владика Николај.

Својом архипастирском беседом Владика Николај је поучио присутне вернике:

„Ко год хоће побожно да живи у Господу Исусу Христу биће гоњен, тако каже Свето Писмо, тако бива и у животу. Тако је гоњен био и наш покојни духовник владика Артемије. Много се трудио, много је учинио, много је претрпео, и гоњен је био и од своје браће, епископа, од браће у Христу. Био је гоњен али је оставио је пример свима нама како треба да се понашамо кад смо гоњени, кад смо одбацивани од људи и кад нас пљују и кад нас прогоне и кад нас клеветају. Ето, он је нама оставио пример и ову епархију оставио је владики Ксенофонту да он је води и руководи благодаћу Духа Светога и да управља њоме. Зато кажем да се молимо Богу за владику Ксенофонта. Није лако носити тај крст и бити предстојатељ једне епархије, овакве каква је у прогону, међутим, благодаћу Духа Светога ми се надамо да ће владика Ксенофонт смерно и храбро носити крст свој и управљати овом светом епархијом.

Да нас просветли благодат Духа Светога, да нас укрепи, да нас умудри да мудро живимо као што су живели Свети оци наши, да се на њих угледамо јер само ако тако будемо чинили, само ако се тако будемо трудили и у правој вери и били можемо се надати да наследимо Царство небеско.“

Након Литургије уприличена је трпеза љубави за све присутне. Пригодном беседом овом приликом обратио се Владика Ксенофонт.

Све беседе владике Николаја налазе се овде.