Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Прва Архијерејска Литургија у капели манастира Нова Никеја у Лелићу

Прва Архијерејска Литургија у капели манастира Нова Никеја у Лелићу

У недељу прву по Педесетници, коју називамо и Недељом Свих Светих, 10/23. јуна, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је прву Свету Архијерејску Литургију у новооснованој капели манастира „Нова Никеја“ у Лелићу. Епископу Артемију су на Литургији саслуживали: настојатељ манастира архимандрит Варнава (Димитријевић), протосинђел Дамјан (Ковачевић), јеромонах Паладије (Матић) и јерођакон Дионисије (Морачанин). Светој Литургији присуствовало је око 50 верника. Неки од њих су се сјединили са Господом кроз Свето Причешће.

Након Литургије Владика се архипастирском беседом обратио верном народу:

„Многобројни су светитељи и врсте светитеља: свети апостоли, свети пророци, свети мученици, преподобни, преподобномученици, свете праведне жене и многи, многи други чинови који су у своме животу Богу служили и Богу угодили. Њихове врлине и њихове подвиге зна само Бог који их је достојно наградио. А ми знамо и верујемо, то говори данашње Свето Јеванђеље. Да, сви светитељи колико год да их има у Царству Небескоме, постали су свети на основу онога што је Господ поставио као темељ вере наше хришћанске, а то је вера у Господа Христа. „Ко верује у мене, ако и умре живеће“, рекао је Господ.

И данашње Свето Јевађеље говори да су ови светитељи постали то што јесу што су неустрашиво и достојно и доследно исповедали веру своју Праву Веру у Господа Христа. „Ко се одрекне Мене“ , рекао је Господ у данашњем Јеванђељу, „пред овим родом  неверним, тога ћу се и Ја одрећи пред Оцем Небеским. А који се не постиди мене и не одрекне, тога ћу и Ја признати у Царству Своме Небескоме.“

Тако да је вера, у ствари, православна основ и темељ свима светитељима и свакоме светитељу појединачно. Зато и ми, браћо и сестре, позвани смо, иако мало стадо Божије, да чувамо веру своју православну онакву каку је Господ донео са неба, како је предао Својим апостолима, а они својим наследницима. Та вера је сачувана до наших дана, у нашем православном српском народу.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији. Све беседе Владике Артемија налазе се овде.