Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Сабор Светог Архангела Гаврила у Лозници

Сабор Светог Архангела Гаврила у Лозници

DSC_0068У уторак 13/26. јула, на празник Саборa Светог Архангела Гаврила, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије, служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Николаја у Лозници код Чачка уз саслужење хорепископа старорашког и лозничког Г.Г. Николаја, архимандрита Варнаве (Димитријевића), протосинђела Агапита (Бичанина), протојереја Стефана (Икономовског), јеромонаха Софронија (Ердељана) и јерођакона Паладија (Матића). Литургији је присуствовало око седамдесет верника.

Након Свете Литургије Владика је обавио чин резања славског колача и благосиљања жита, које су у част своји небеских заштитника – преподобне Саре мисирске и Архангела Гаврила, припремиле монахиње слављенице – игуманија Сара и монахиња Гаврила.

После Свете Литургије, Владика Артемије се обратио присутним верницима надахнутом беседом у којој је нагласио  да је свака молитва Господу, сваки дан, сваки празник, у ствари, прослављање Имена Божијега, а затим светоотачки растумачио јеванђелску причу о мудрим и лудим девојкама:

“Ова дивна прича нам говори да сви ми хришћани, сви смо ми добили по једну светиљку, онда кад смо примили Свето Крштење. Светиљка наша јесте, у ствари, наша душа која је помазана Духом Светим. А уље? Шта је уље? То је наш труд кроз живот, наша добра дела, наше молитве, наше милостиње, наше држање вере праве, држање Заповести Божијих. То је уље за ту нашу светиљку. И они који то држе, који се по томе владају, они сврставају се у оне мудре девојке. А они који су немарни и после Крштења настављају да живе у гресима својим, настављају да чине грехе а да се не кају, настављају да пакосте другима, да оговарају, да завиде, да се горде нечим у животу своме, они остају без тога уља. А дан свадбе, то је дан када дође Господ други пут на земљу да свакоме даде по делима његовим. То је дакле дан Страшнога Суда, када ће Господ судити свакоме према његовим делима. И они који су држали се правила живота хришћанскога, они ће ући у Царство Небеско, а они који нису то чинили остаће изван закључаних врата Царства Небескога. То је пример који нам данас упућује преподобна мати Сара Мисирска, која је цео живот свој провела у стицању тога уља за своју светиљку и тако припремила своју душу за Господа свога и зато је Господ и њу прославио и она се данас слави у свим православним храмовима широм света, не само овде него и у осталим храмовима, она се помиње, она се слави данас.“

Пригодном беседом се верном народу обратио и протојереј Стефан (Икономовски), старешина катакомбе у Канади.

Уследила је трпеза љубави за све присутне.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.