Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Скит Преподобног Пимена Великог прославио свог патрона

Скит Преподобног Пимена Великог прославио свог патрона

На планини Јелици, у Лозници код Чачка, недалеко од манастира Светог Николаја Чудотворца, налази се скит епархије у егзилу посвећен великом мисирском подвижнику из петог века Преподобном Пимену Великом. У овом маленом скиту, метоху манастира Преподобног Јустина Ћелијског, у посту и молитви проходи свој монашки подвиг великосхимни монах Арсеније (Пејчић). Типик у скиту је светогорски, женама је забрањен приступ.

У суботу, 9.септембра, Скит је скромно прославио свог патрона – Преподобног Пимена Великог. Свету Литургију је служио јереј Игор (Данчетовић). Литургији је молитвено присуствовао Његово Преосвештенство Хорепископ хвостански и барајевски Г.Г. Наум. Литургији је присуствовало око 20 светосаваца. Неки од њих су се сјединили са Господом кроз Свето Причешће.

Након Литургије владика Наум је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које је у част преподобног Пимена Великог принео настојатељ скита схимонах Арсеније.

У својој архипастирској беседи Владика Наум је говорио о животу и подвизима Преподобног Пимена Великог а затим поучио присутне вернике:

„Нека би Господ, молитвама Светог Пимена, и нама рајска насеља подарио, да и ми будемо смирени и кротки, послушни, трпељиви, да на зло добрим узвраћамо, да љубављу и смирењем побеђујемо непријатеље наше, и оне видљиве и оне невидљиве непријатеље. Његовим молитвама да нам Господ подари Царство своје и да тамо славимо Тројединог Бога нашег Оца и Сина и Светога Духа кроза све векове и сву вечност. Амин. Боже дај.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне.