Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Свечано прослављена храмовна слава у манастиру Свих српских светитеља у Гринбаху (Аустрија)

Поводом овогодишње славе Свих српских светитеља у истоименом катакомбном манастиру у Гринбаху под Шнебергом у Аустрији Његово преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г. Г. Ксенофонт је посетио Аустрију, Словачку и Пољску у периоду од петка 16. јуна до среде 21. јуна.

Архијереј је у манастиру служио литургију у суботу уочи славе, а у недељу (другу по Педесетници) архијерејску литургију на којој су му саслуживали протосинђели Доситеј (Вукосављевић), Евтимије (Милентијевић) и Јов (Кадило), као и јерођакон Георгије (Радојичић). Празничној литургији је присуствовало око 130 верника из Аустрије, Немачке, Пољске, Словачке и Србије, од којих се велики број и причестио Светим Христовим Тајнама. После литургије Владика је осветио славска жита и славске колаче које су са манастирским братством ове године припремили и домаћини славе Југослав Стајић, Горан  Зарковић и Новица Јанковић, сви из Беча. За следећу годину су се пријавили да домаћини славе буду Јован Миљковић из Беча, Живорад и Драгица Вучковић из Нојдорфа код Парндорфа и Милан Мићић са породицом из Беча.

Владика се потом обратио народу празничном беседом у којој је говорио о значају празника Педесетнице, о мисији Светих Апостола и о подвигу свих српских светитеља, нарочито наших мученика и новомученика. На крају је Владика честитао славу манастирском братству и целој парохији.

Током трпезе љубави сестре које у манастиру певају за певницом на празничним литургијама отпевале су неколико духовних и родољубивих песама. Такође је и дечак Јован Андрић из Беча на фрули одсвирао неколико нумера. Настојатељ манастира, протосинђел Димитрије (Ђоковић), тада се кратко обратио народу честитавши свима празник и захваливши се Преосвећеном Епископу и гостима на посети и служењу литургије и позвавши присутног брата Милоја Стевановића из Чачка, ктитора катакомбног манастира Светог Николаја Мирликијског у Лозници код Чачка, да се и он обрати народу, што је овај и учинио подсетивши у свом обраћању на подвиг блаженопочившег владике Артемија и на то да је мисија епархије рашко-призренске у егзилу само дело Божије и савремено чудо Божије у српском народу.

Сутрадан по слави Епископ се са својом пратњом и манастирском братијом упутио у сада већ традиционални обилазак древних словенских православних светиња некадашње Велике Мораве из времена мисије Светих Кирила и Методија, овај пут у њене северне крајеве у Карпатима. Прво је посетио средњевековну тврђаву у граду Нитри на северу Словачке, у којем је било седиште великоморавског кнеза Светоплука, наследника Светог кнеза Растислава, а у којем је столовао и Свети Методије као архиепископ панонски. На тврђави постоје остаци словенског града и православног храма у облику ротонде. Потом се Владика преко планине Татре упутио у јужну Пољску у град Краков на реци Висли. Изнад реке је још једна средњевековна тврђава на којој су видљиви и остаци грађевина из времена када су преци данашњих Пољака били православни, као и једна сачувана православна ротонда, која је касније у средњем веку била од стране римокатолика потпуно зазидана у нову тврђаву.

У среду се Епископ са својом пратњом из Пољске вратио у Србију.

Протосинђел Димитрије (Ђоковић)