Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Свети апостол Андреј Првозвани свечано прослављен у Ариљу

Свети апостол Андреј Првозвани свечано прослављен у Ариљу

На празник Светог апостола Андреја Првозваног, 13. децембра, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт, служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог првомученика и архиђакона Стефана у Ариљу. Епископу Ксенофонту су на Литургији саслуживали: настојатељ манастира протосинђел Агапит (Бичанин), протосинђел Висарион (Шуловић), јерођакон Георгије (Радојичић) и јерођакон Артемије (Милаковић).

Литургији је присуствовало око 50 верника.

Након Свете Литургије Владика Ксенофонт је обавио чин резања славског колача и благосиљања жита које је у част Светог апостола Андреја Првозваног принео свечар протосинђел Агапит.

Потом је Епископ Ксенофонт својом архипастирском беседом поучио присутне вернике:

„Зато се сакупљамо у храмовима својим, не да прослављамо било каквога смртнога човјека, него кроз Свете апостоле, посланике Господње да прославимо самога Господа који дође у тијелу да нас извуче из ове долине смрти, да не бисмо страдали, да не бисмо вјечно умирали, да не бисмо ђавољи слиједбеници и поклоници и робови његови били. Нека је благословен Господ који нам посла дивне угоднике своје, апостоле своје, који прослави свога Светог апостола првозванога Андреја да нам буде свјетилник, да нам буде руководитељ, не само онима који га данас прослављају, као што прославља отац Агапит, као своје крсно име, и овом приликом честитам му његово крсно име, његову крсну славу, него руководе и све нас јер сви се ми молимо Светим апостолима, угодницима Божијим, посланицима Божијим, вјерним чедима Божијим да и нас просвијетле, као што су и сами били просвијетљени од самога Господа, да и нас просвијетле да знамо шта је лијево а шта је десно, да знамо шта је право а шта је криво, да идемо и ми не спотичући се животом овим бивајући вјерни Светоме Јеванђељу, да бисмо и ми пронашли тај бесцјени бисер Христа Бога нашега па да Њега прослављамо заједно са Оцем и Духом Светим кроза све вјекове и сву вјечност у Царству небеском. Амин. Боже дај.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне.

Све беседе Епископа Ксенофонта налазе се овде.