Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Свети Апостол Тома прослављен у Врњачкој Бањи

Свети Апостол Тома прослављен у Врњачкој Бањи

tomaЈедан је од дванаест великих апостола. Његовом сумњом у васкрсење Господа Христа, добила се нова потврда тог чудесног догађаја. Васкрсли Господ поново се јавио ученицима да би уверио Тому. Господ му рече: Пружи руку швоју и метни у ребра моја, и не буди невјеран него вјеран. Тома узвикну: Господ мој и Бог мој. После силаска Духа светог, апостоли су коцком одлучивали куда ће ићи на проповед и свети Тома доби далеку Индију.

Охрабрен Господом, много је народа тамо обратио хришћанској вери, установио цркву и поставио свештенике и епископе. Између осталих, обратио је и две сестре, жене двојице кнежева Тертијану и Мигдонију. Кнез Муздије, Тертијанин муж, коме је апостол крстио жену и сина Азана, осудио је светитеља на смрт. Тако је свети Тома окончао свој земни живот.

Пре смрти и он је, као и други апостоли, био чудесно пренет у Јерусалим на погреб Пресвете Богородице. Пошто је стигао касно замолио је да отворе гроб Пречисте, али њено тело не беше тамо. Господ је већ узео своју мајку у насеље небеско. Тако је свети Тома својим неверовањем утврдио веру у васкрсење Господа, а својом доцњом открио чудесно прослављење Матере Божије.

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у Егзилу Г.Г Артемије, служио је Свету Архијерејску Литургију на празник Светог Апостола Томе у Врњачкој Бањи, уз саслуживање свештеномонаха, свештеника и свештенођакона Епархије.

Свети Апостол Тома је храмовна слава Катакомбе, и ове године је прослављен уз присуство великог броја верника у новосаграђеном храму.

Владика Артемије је извршио чин резања славског колача и благосиљања кољива, које су поред јеромонаха Романа, настојатеља Катакомбе, спремили и домаћини овогодишње славе: Видосава Живковић, Евгениja Нонковић, Слободанка Баловић, Добрила Jeмуовић и Милева Гиговски из Београда.

У својој празничној беседи Владика је нагласио:

И ето из те мале богомоље наше, из мале капеле посвеће светом апостолу Томи израстао је овај храм захваљујући такође истим ктиторима, брату Миодрагу Јанковићу, његовој браћи и мајци, који су највише учинили да дођемо до овога богослужбеног места. Њима, данас се у име свих захваљује на љубави коју су на тај начин показали према својој вери, према Господу Христу и према своме народу. Да му омогући место где се може мирно молити Богу и исповедати своју веру православну. Многи су учествовали у изградњу овога храма, на разне начине; неко помоћи у раду, неко помоћи у новцу, неко добрим жељама и молитвама, и свима њима нека Господ стоструко узврати на свему што су учунили да дођемо до овога богослужбенога места.

Након Свете Литургије, за све присутне приређена је трпеза љубави.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.