Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Свети Влкм. краљ Стефан Дечански свечано прослављен у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице на Златибору

У уторак 11./24. новембра 2015. године, на празник Св. Великомученика Краља Стефана Дечанског, у катакомбном манастиру Пресвете Богородице Тројеручице на Златибору, Свету Архијерејејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски у егзилу Г. Артемије. Саслуживали су му: архимандрит Варнава (Димитријевић), протосинђел Доситеј (Вукосављевић), протосинђел Агапит (Бичанин), јеромонах Димитрије (Ђоковић) и јерођакон Паладије (Матић).

На светој Литургији у чин ђакона рукоположен је монах Леонтије (Кантар), сабрат манастира Пресвете Богородице Тројеручице. Иако је био радни дан, а снежно време неповољно, ипак се педесетак верника окупило да са својим владиком, настојатељем катакомбе, оцем Ксенофонтом и братијом прослави овог светитеља, великомученика. Настојатељ ове свете обитељи, отац Ксенофонт, празнично прославља светог Краља Великомученика још од свог прогона из манастира Високи Дечани.

Владика је у пригодној беседи подсетио народ на живот и дело светога краља и позвао на следовање светим прецима у очувању свете вере и светог предања.

Након духовног укрепљења, празничну трпезу за све присутне приредили су домаћини, отац Ксенофонт са братијом. Владика је искористио прилику да се још једном обрати народу и да истакне част указану новоме ђакону ,,кога сви ви добро знате и који вас све зна, са којим сте од почетка од оснивања ове катакомбе. Он треба да се труди и да напредује у врлини служећи Цркви Божијој, а ви да га помогнете вашим молитвама Господу“ – истакао је владика.

Тако дакле, са првим снегом и први ђакон у катакомбном манастиру у маломе селу Мушвете код Чајетине на Златибору. Имајмо наде и молитве ка Господу да ово братство још више напредује и јача у вери нашој православној, да се умножи и послужи Богу и роду. Амин Боже дај.

Уредништво

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.