Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Свети свештеномученик Харалампије свечано прослављен у Кули

Свети свештеномученик Харалампије свечано прослављен у Кули

Поводом празника Светог свештеномученика Харалампија, који је уједно и  мала манастирска слава, јер се у манастиру налази делић његових светих моштију, 23. фебруара, Његово Преосвештенство Хорепископ хвостански и барајевски Г.Г. Наум служио је, у манастиру Свете Тројице у Кули, Свету Архијерејску Литургију уз саслужење: протосинђела Никодима, јереја Славена, јереја Синише, јеромонаха Методија и јерођакона Лонгина. Литургији молитвено је присуствовао Његово Преосвештенство Хорепископа новобрдски и панонски Г.Г. Максим.

Након Литургије Владика Наум је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које је у част Светог Харалампија принео владика Максим са својом у Христу братијом.

У својој архипастирској беседи Владика Наум је поучио присутне вернике:

„Не може се Богу служити а да не трпимо и да не благодаримо Богу, не само за доброчинства, него и за невоље, искушења и болести, за крст који нам Господ даје уопште. Благодарност Богу и трпљење – два крила која нас узводе до раја.

Кад човек благодари Богу само за доброчинства, он само одужује дуг Богу, а када му благодари на невољама, на крсту, онда он Бога задужује, каже Свети Јован Златоусти.
Дакле, благодаримо на невољама као што је он благодарио на свим мукама па ће нам Господ дати небеска блага и овде на земљи и у рајским насељима. Имајмо и ми, дакле, и веру и смирење и трпљење и благодарност као он, у нашим животним искушењима и Господ ће и нама рећи као и њему:  „Приђи пријатељу Јанко, Марко, Бранко… прими награду, прими по вери својој, све што хоћеш испунићу ти“. Ето, нека би Господ његовим молитвама и нас обогатио сваком Јеванђелском врлином да и ми животом прославимо Господа и уђемо у радост Господа нашег, јединог човекољупца, коме са Оцем и Духом Светим нека је и од нас свака слава, част и поклоњење сада и увек и кроза све векове. Амин.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне.

Након трпезе љубави владика Наум је одржао молебан код моштију Светог свештеномученика Харалампија уз молитвено присуство владике Максима, свештенства, монаштва и верног народа.

Све беседе Владике Наума можете погледати овде.