Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / У Богородичином манастиру у Новим Козарцима свечано прослављена храмовна слава

У Богородичином манастиру у Новим Козарцима свечано прослављена храмовна слава

Уманастиру у Новим Козарцима, 16. јула, на дан када света Православна Црква прославља празник чудотворне иконе Пресвете Богородице Млекопитатељнице –  којој је посвећен манастирски храм, свечано је прослављена храмовна слава. Свету Архијерејску Литургију поводом храмовне славе служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт уз саслужење Хорепископа старорашког и лозничког Николаја, Хорепископа новобрдског и панонског Г.Г. Максима и више свештенослужитеља епархије.

Ово свештеном сабрању присуствовало је око 300 светосаваца из разних крајева Србије и расејања и бројни монаси и монахиње епархије.

Након Литургије Владика Ксенофонт је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које је у част Чудотворне иконе Пресвете Богородице Млекопитатељнице принело братство манастира и овогодишњи домаћини славе Ђура и Бранка Шипош из Новог Сада и Лука и Сњежана Стевановић из Руменке. За идућу годину за домаћина славе се пријавио Јован Миљковић из Беча.

Верном народу се архипастирском беседом обратио Владика Ксенофонт:

„Очи наше данас не гледају чудотворне иконе Пресвете Богородице, очи наше данас не гледају на Небо одакле нам помоћ долази као што каже псалмопојац, него очи наше данас гледају по земљи овој, по долини суза, по владарима земаљским и кнезовима земаљским и министрима и предсједницима и овоземаљским владарима  од којих мислимо да ће нам доћи неко спасење а не знамо да је једино спасење са Неба, да је једино спасење од Господа Животворнога, да је једино заступништво од Његове Пречисте Мајке, од Његових светитеља који су Му овдје за живота на земљи угодили. Молитвама Пречисте Владатељке наше Богородице прослављане кроз ту дивну икону Њену, Млекопитатељницу да и нас Господ помилује и да нас заштити и да нам дарује покајање, да нам дарује смирења, да нам дарује трпљења, да нам дарује љубав и нелицемјерне љубави, оне о којој данас говори апостол Павле у својој посланици да бисмо љубили једни друге овдје на земљи и тиме показали да љубимо и Господа на Небесима прослављајући све свете Његове, Свету Мајку Његову. Амин. Боже дај.“

Владика Ксенофонт је потом доделио захвалнице добротворима манастира. Захвалнице су добили: Божа и Ђурђинка Радић из Беча, Новица Ђорић из Доњег Слатовца, Мирко Мркеља из Нових Козараца, Дејан Ристановић из Земуна, Снежани Кужет из Железника, Борислав Тот из Кикинде, Дамир Бањац из Кикинде, Ненад Јовичић из Београда, Дамир Шобот из Петроварадина и Давор Илић из Петроварадина. Захвалнице су додељене за испољену делатну љубав у борби за очување чистоте светог православља и за ревност према храму Божијем и његовом благољепију.

Након Литургије сви присутни су се укрепили на трпези љубави коју су припремили братство манастира и домаћини славе. Присутнима су се том приликом пригодним беседама обратили Владика Максим и ктитор манастира Милан Рељић и том приликом у своје и име своје породице даривао преосвећене Владике Ксенофонта, Николаја и Максима иконама Пресвете Богородице и копијом чувене слике „Косовке девојка“, а сам манастир је даривао иконом Богородице Тројеручице у ком ће на даље почивати на утеху и радост свима вернима.

У току трпезе љубави приређен је пригодни програм.