Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / У Богородичином манастиру у Новим Козарцима свечано прослављена прва храмовна слава

Милошћу Божијом, трудом богољубивих монаха и ктитора, љубављу и залагањем наших епархиота и верника из Баната и осталих крајева, Епархија рашко-призренска у егзилу је добила још један манастир-катакомбу у селу Нови Козарци код Кикинде. У овом новооснованом манастиру свечано је прослављена прва манастирска слава 25. јануара, на дан када света Православна Црква прославља предивни празник чудотворне иконе Пресвете Богородице Млекопитатељнице – којој је посвећен манастирски храм.

Свету Архијерејску Литургију поводом прве храмовне славе служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт уз молитвено присуство Хорепископа новобрдског и панонског Г.Г. Максима и саслужење протосинђела Варсануфија, Иринеја и Софронија, јереја Синише и јерођакона Георгија.

Ово свештеном сабрању присуствовало је око стотину светосаваца из разних крајева Србије и расејања и бројни монаси и монахиње из манастира у Лозници, Прањанима, Дудовици, Новој Тополи, Бадовинцима, Барајеву, Метлићу и Кули. Након Литургије Владика Ксенофонт је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које је у част Чудотворне иконе Пресвете Богородице Млекопитатељнице принело братство манастира (архимандрит Пантелејмон и јеромонах Пајсије) и домаћин славе и ктитор манастира г. Милан Рељић са породицом. За идућу годину за домаћине славе су се пријавили Ђуро и Бранка Шипош из Новог Сада и Лука и Сњежана Стевановић из Руменке.

Верном народу се архипастирском беседом обратио Владика Ксенофонт:

„Устадоше многи вјетрови са запада, и са истока, са сјевера и са југа хотећи да посраме вјеру Православну, хотећи да посраме истиниту вјеру Христову, хотећи да посраме Цркву Православну али хвала Богу у нашем народу још има свијести да смо светосавци да смо православци, да сваку ситницу наше вјере чувати треба, да по рјечима Матавуљевом Филипенде: „Имамо ми свога српскога `Риста“, у кога треба вјеровати, кога треба љубоморно чувати, кога треба исповједати, па ако је потребно, браћо и сестре, и живот свој за Њега дати. Амин. Боже дај. Нека буде тако.“

Владика Ксенофонт је потом доделио захвалнице добротворима манастира. Захвалнице су добили: Милан Рељић из Нових Козараца (ктиторску захвалницу), Мирко Боснић, Зоран Ђурин, Жељко Сивчев, Ника Адамов, Бранислав Гаврилов, Невен Накрајкућин сви из Кикинде и Душан Латиновић из Банатског Великог Села. Захвалнице су додељене за испољену делатну љубав у борби за очување чистоте светог православља и за ревност према храму Божијем и његовом благољепију.

После службе сви присутни су се укрепили на трпези љубави коју су припремили домаћини славе. Присутнима су се том приликом пригодним беседама обратили владика Максим, архимандрит Пантелејмон, протосинђел Иринеј, г. Милан Рељић и на крају владика Ксенофонт.

Братство манастира Пресвете Богородице Млекопитатељнице