Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / У манастиру Светог архангела Михаила у Нишу свечано прослављена храмовна слава

У манастиру Светог архангела Михаила у Нишу свечано прослављена храмовна слава

Манастир Светог архангела Михаила у Нишу је прави бисер Епархије  рашко-призренске у егзилу и духовно огњиште нашег народа. Своју храмовну славу – Аранђеловдан (21. новембар) манастир је и ове године прославио веома свечано Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт уз саслужење Његовог Преосвештенства Хорепископа хвостанског и барајевског Г.Г. Наума и више свештенослужитеља епархије. За певницом су појале монахиње из манастира Светог Никите Ремезијанског у Вргудинцу. Литургији је присуствовало око 150 верника из свих крајева наше отаџбине. Неки од њих су се сјединили са Господом Христом кроз Свето Причешће.

Након Литургије Владика Ксенофонт је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које су принели братство манастира и овогодишњи домаћини славе Владимир и Јелица Папић из Прокупља и Стефан и Светлана Марковић из  Прокупља. За следећу годину пријавили су се Весна Николов и Јасмина Вукомановић из Ниша и Братислав и Јелена Стојановић из Лесковца.

Архипастирском беседом присутном народу обратио се Владика Наум. У својој архипастирској беседи Владика Наум се осврнуо на улогу свеетих анђела у заштити и поучавању у добру хришћана а потом нагласио:

“Потрудимо се у нашем животу да живимо по заповестима Господњим, да се богатимо добрим делима а пре свега, драга браћо и сестре, да чувамо своју свету веру православну јер из ње нам све истиче, из ње све извире, свако небеско благо нам Господ даје само због светог православља. Православље, дакле, и правоживље два крила која нас узводе до раја, која нас чине анђелима у телу. Православљем и правоживљем украсили су душе своје сви свети оци и сви мученици Христови, због тога су се неки од њих удостојили чак и анђеле да виде.

Ми грешни не треба да желимо да видимо анђеле јер је то знак велике гордости, јер и сам ђаво зна да се претвори у анђела светлости. Дакле, велика је слабост данашњих хришћана па често људи желе да виде анђеле и због те грешне жеље, због гордости јавља им се сам ђаво у облику анђела светлости а онда човек може и умом да скрене да се душевно разболи и да се на тај начин потпуно поремети. Да не би било тога смиримо се, драга браћо и сестре, и пред Богом и пред људима, у том смирењу проводимо читав свој живот, чувајмо своју веру неокрњену, неупрљану, богатимо се добрим делима па ћемо у онај дан бити препознати од Господа као слуге Његове и чућемо Његов блажени глас: „Добро слуго добри и верни у малом си ми био веран над многим ћу те поставити, уђи у радост Господа свога“. Амин. Боже дај.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне коју су припремили братство манастира и овогодишњи домаћини славе. Том приликом мали светосавци при катакомби су извели пригодан програм.