Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / У манастиру Св. Првомученика и Архиђакона Стефана у Ариљу свечано прослављена храмовна слава

Многи православни манастири и храмови широм васељене посвећени су Светом првомученику и архиђакону Стефану. Један од најлепших храмова епархије рашко-призренске и косовско-метохијске у егзилу посвећен је управо овом дивном угоднику Божијем. Налази се на брдашцу изнад Ариља а освећује и краси од 2013. године истоимени мушки манастир, дат нашем народу у ово претешко време најезде духовних разбојника (читај екумениста), као високи бедем и штит. Овај прелепи манастир је у суботу, 2/15. августа, свечано пославио своју храмовну славу – Пренос моштију Светог првомученика и архиђакона Стефана.

Свету Архијерејску Литургију поводом храмовне славе служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски у егзилу Г.Г. Артемије уз саслужење хорепископа Николаја и 11 свештенослужитеља епархије. Светој Литургији је присуствовало бројно монаштво епархије и око 400 верника из разних крајева наше отаџбине.

На Светој Литургији је Владика Артемије у чин ђакона рукоположио монаха Пајсија Марковића, сабрата манастира Светог Јована Крститеља у Љуљацима.
У својој надахнутој архипастирској беседи Владика Артемије је најпре говорио о животу, мученичком страдању Светог Стефана као и о чудесном октрићу његових Светих моштију а затим додао: „После њега, стотине и стотине и хиљаде и хиљаде мученика пострадали су попут њега од гонитеља, од римских царева, од јеврејских старешина, од непријатеља, од разних јереси, али то није уништило веру Христову, него је само утврђивало. Јер, кажу свети оци, да крв мученика, постаје семе за нове хришћане. Тако је било тада, тако је и данас, браћо и сестре, као што су гонили првомученика Стефана, тако и данас прогоне оне који желе да остану верни Господу Христу, да остану на путу Његовоме, на путу светих отаца, на путу светога Саве, светог владике Николаја и оца Јустина, и они су на неки начин прогоњени. Штета што још нема да нас и убијају! Али и то ако Господ допусти нека и то буде“.

После Свете Литургије обављен је чин благосиљања и освећења славског колача и кољива. Поред манастира, домаћини славе ове године били су  ариљци: Милован Вранић и Божо Гордић из Ариља. За домаћине идуће године пријавили су се такође ариљци: Михаило Црнковић, Стојнић Недељко и Нада Вукосављевић.

Пригодан тренутак манастирске славе Владика Артемије је искористио за доделу захвалница добротворима манастира.

После молитвеног дела уследила је трпеза љубави за све присутне. За ову не малу утеху телу заслужни су, поред манастирског братства, овогодишњи домаћини и ктитор манастира Милош Стефановић. За време трпезе љубави приређен је пригодни програм од стране верника ове прелепе катакомбе.
Нека би Господ, молитвама Светог првомученика и архиђакона Стефана, братство катакомбе и мало стадо које у катакомбу долази, умножио, сложио и обожио. Амин.

На многаја љета!

Уредништво

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.