Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / У манастиру Свих српских светитеља у Гринбаху свечано прослављен празник Сретења Господњег

На празник Сретења Господњег, 15. фебруара, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г. Г. Ксенофонт извршио је канонску посету манастиру Свих српских светитеља у селу Гринбаху у Аустрији. Том приликом Владика је служио свету архијерејску Литургију уз саслужење протосинђела Димитрија (Ђоковића), протосинђела Агапита (Бичанина) и јерођакона Артемија (Милаковића). Литургији је присуствовало око 30 верника из Беча и околине. Неки од њих су се сјединили са Господом кроз Свето причешће.

У својој архипастирској беседи, након тумачења празничног Јеванђеља, владика је поучио присутне вернике:

„И ми да се сусрећемо и да се сакупљамо и да се срећемо у храмовима Божијим, у овим нашим светим катакомбама, којесу управо мјесто сусрета Бога са човјеком, гдје се сусрећемо да исповједимо овдје истинску и праву вјеру у чистоти својој, у смирењу своме, свјесни да нема никакве наше праведности личне ако она не проистиче из Господа Христа који је дошао да испуни сваку правду, који је дошао да нам покаже сваку правду, који је дошао да човјека огрезлога у гресима, павшега у ад, павшега у смрт, поклонившег се ђаволу, извршивши вољу ђавољу у Едемском врту, њега да подигне, њега да избави, њега да васкрсне заједно са Својим васкрсењем, као што и пјевамо у оним дивним пјесмама на Васкрс: „Јуче се погребох са тобом Христе, а сада васкрсавам с Тобом“. Такви, дакле, мислима, таквим молитвама, таквим осећањима да се надахњујемо да у храмове Божије долазимо да се једни са другима сусрећемо увјек и само кроз Христа и преко Христа васкрслога Који нека би нам дао благодат у све дане живота својих да будемо истинске и смирене и послушне слуге Његове. Амин. Боже дај. Нека тако и буде.“

Уследила је трпеза љубави на којој је уприличен краћи програм од стране  парохијског хора.
Владика је боравио у манастиру од 14. до 17. фебруара.

Све беседе Епископа Ксенофонта налазе се овде.