Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Успење Пресвете Богородице у манастиру Светог Николаја у Лозници

Успење Пресвете Богородице у манастиру Светог Николаја у Лозници

На празник Успења Пресвете Богородице Његово Преосвештенство Хорепископ старорашки и лознички Г.Г. Николај служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Николаја у Лозници код Чачка. Овај празник сестринство манастира прославља као своју монашку славу.

Владики Николају су на Литургији саслуживали Његово Преосвештенство Хорепископ хвостански и барајевски Г.Г. Наум и више свештенослужитеља епархије. Овом свештеном литургијском сабрању присуствовало је око 250 верника. Велики број верника се причестио пресветим и животворним тајнама Христовим.

Након Литургије Владика Наум је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које су у част Пресвете Богомајке принели сестринство манастира и овогодишњи домаћини славе: Душица Јовановић из Чачка, Гордана Сопрана из Месине (Италија) и Зорка Митровић из Кучева. За наредну годину пријавили су се: Славиша Дамјановић из Обилића и Миливоје Зарић из Доњег Добрића.

У својој архипастирској беседи Владика Наум је поред осталог рекао:

„Молимо се често и чисто Пресветој Богородици и у личним молитвама а и у саборним молитвама. Ви примећујете да на свакој служби Божијој ми увек помињемо Пресвету Богородицу, у свакој јектенији Њу помињемо, у свим стихирама, свака група стихира завршава се стихиром Пресветој Богородици, такозвани Богородичан. Врло је често помињемо у богослужењима и стиче се утисак да ми у ствари више поштујемо Њу него Бога. Толико се често Она помиње, толико су моћне молитве Њене.

Нека би Господ Њеним молитвама подарио опроштај грехова свима нама, нека би нас Господ украсио сваком врлином и добрим делом да и ми по изласку из тела будемо тамо где су сви свети и да са њима славимо Њеног сина, Јединог Човекољупца, Господа Исуса Христа, коме са Оцем и Духом Светим нека је и од нас свака слава, част и поклоњење кроза све векове и сву вечност. Амин.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне.