Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Васкрсни понедељак у манастиру Св. Николаја у Лозници

Васкрсни понедељак у манастиру Св. Николаја у Лозници

Другог дана Васкрса, на Васкрсни понедељак, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт служио је свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Николаја Мирликијског. Епископу Ксенофонту су саслуживали: Преосвећени Хорепископ Николај, протосинђел Софроније (Ердељан), јереј Антониј Адмакин, јерођакон Георгијe (Радојичић) и ђакон Зоран (Крстић) . Литургији је присуствовало око 150 верника.

У својој архипастирској беседи Владика Ксенофонт је говорио о празнику Васкрсења а затим је поучио своју паству:

„Крстом укрепљивани и Васкрсењем оживотворавани и ми не малаксавамо него пролазимо све муке и недаће овога живота. То море живота које се на нас буром узбуркава, њега прелазимо једино силом Крста и силом васкрсења Христовог. Јер једино Он нам показа Оца. Да није било Христа никада човјек не би Бога у потпуности сазнао а Христом и кроз Христа постадосмо и ми синови Божији као што је и Он Син Божији. Он по природи, по суштаству своме а ми синови Свјетлости, синови благодати и синови Божији по благодати и благодатним енергијама Божијим. Свјетлим васкрсењем Христовим осењивани и надахњивани и ми да се поклонимо васкрсломе Христу да бисмо са Њим прослављали заједно Оца Његовога и Духа Светога кроза све вјекове и сву вјечност. Амин. Дај Боже.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне коју су припремили сестринство манастира и верни народ при овој катакомби.

Све беседе Епископа Ксенофонта налазе се овде.