Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Велики петак у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама

Велики петак у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама

На Велики петак, 14. априла, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу  Г.Г. Ксенофонт, служио је Вечерњу Великог петка са изношењем Плаштаницеу манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама уз саслужење више свештенослужитеља епархије. Вечерњој служби је присуствовало око 70 верника.

Након изношења плаштанице у својој архипастирској беседи Владика Ксенофонт је рекао:

„Велики петак, најстрашнији, најтрагичнији, најтужнији дан од свих дана у години. Дан када никакав звјер, никакав ђаво није се усудио да учини оно што је човјек усудио се да учини да самога Животодавца, да самога Спаситеља преда на смрт, преда на пљување, преда на шамаре, преда на трнов вјенац и на распеће.

О Преблаги Христе који се ниси либио да на крст узиђеш и да са крста и нас спасаваш уразуми нас и просвијетли нас и учини нас опет истинским синовима Свијетлости. Теби се поклањамо заједно са Оцем и Духом Светим кроза све вјекове и сву вјечност. Амин.“

Након изношења Плаштанице присутно монаштво и народ целивали су Господа изображеног на Плаштаници и положеног у гроб.