Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Велики Петак у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама

Велики Петак у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама

На Велики Петак, 3. маја, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу  Г.Г. Ксенофонт, служио је Вечерњу Великог петка са изношењем Плаштаницеу манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама уз саслужење више свештенослужитеља епархије. Вечерњој служби је присуствовало око 70 верника.

Након изношења плаштанице у својој архипастирској беседи Владика Ксенофонт је рекао:

„Сви ми људи врло често и кукамо и ридамо и плачемо како носимо неке крстове, али да не заборавимо да једино носећи свој крст који је уствари онај Христов крст и који наликује Христовом крсту, само преко њега и само тако можемо да се спасавамо. А Србија данас нажалост препуна крстова разних, крстова које побијамо у срцима својим које побијамо по читавој Србији, а видели сте пре неколико дана само када се православна душа припремала у великој недељи за ове страшне догађаје, та безумна Србија празновала неки празник, назван првомајски празник, празник рада и роштиљала по шумама и гајевима и излетиштима и пировала и веселила се управо у оно време када Јуда безумни одлучи да изда Господа и да га преда на смрт, да га преда на издајство, а ми још један крст побили и на њега разапели Христа и на њега разапели Светог Саву, како опет понављам отац Јустин говори 60-их година да Свети Сава разапет са Христом као некада онај разбојник и Свети Сава на крсту плаче и са крста рида за родом српским, а ми уместо да клекнемо под тај крст да се Богу помолимо и да Светоме Сави кажемо: опрости нам оче, опрости због свега, опрости што не држасмо завет који си нам оставио, увевши нас у ову дивну цркву православну, прикивамо клинце у тај твој крст, прикивамо клинце у Господњи крст и хулимо са оним левим разбојником, а не са оним са десне стране који видећи и схватајући дубину свог сагрешења и видећи и схватајући да пред очима његовим дешава се нешто несвакидашње , нешто што ће само једном у историји читавог овог свијета видљивог и невидљивога да се деси завапио: „Сети ме се Господе када дођеш у Царство Своје“, а Господ му обећа: ”Још данас ћеш бити самном у рају!”“

Након изношења Плаштанице присутно монаштво и народ целивали су Господа изображеног на Плаштаници и положеног у гроб.